Városlista
2025. december 23, kedd - Viktória

Hírek

2011. Október 16. 14:17, vasárnap | Belföld
Forrás: HírTV

135 van belőlük, de akár tízszeresére is lenne igény

135 van belőlük, de akár tízszeresére is lenne igény

A látássérült emberek problémáira hívták fel a figyelmet a Fehér Bot napján a budapesti Hősök terén. Az érdekvédők szerint több vakvezető kutyára lenne szükség.

101 léggömb repült az égbe szombat délben a Hősök teréről. Pontosan annyi, amennyi vakvezető kutyára évente szükség lenne. Stúri Tímeát már több baleset érte a közlekedés közben. Mióta azonban Mázli vele tart, már nem fél átmenni a zebrán és nem tekinti ellenségnek a villanyoszlopokat. Korábban, amikor még csak fehér bottal járt, gyakran nekiment az útjába kerülő tárgyaknak. Szerinte speciálisan kiképzett kutyája még a látó embereknél is jobban irányít. „Az ember, amikor megkérdezem, hogy merre menjek: azt mondja nekem, hogy erre arra, mutatja a kezével. A kutya pedig a testével. Tehát irányít engem a hámfogón keresztül. Gyakorlatilag testkontaktus van. Én érzem, hogy a kutya merre megy” - fogalmazta meg a hölgy.

A vakvezető kutya nemcsak fizikailag segít, szinte hidat teremt a vakok és a látók között - mondják az érintettek. „Mióta kutyám van, azóta érdeklődnek, kérdezik, hogy milyen így élni. Nem annyira félnek az emberek odajönni, mint amikor még kutya nélkül voltam” - közölte Krekács Ervin.

Jelenleg összesen 135 vakvezető kutya segíti a nem látó emberek mindennapi életét, pedig ennek akár a tízszeresére is lenne igény. Kiképzésük azonban drága és több mint fél évig is eltart. „Összességében másfél millió forintba kerül ma mindennel együtt. Elég borsos ez az ár ma állami támogatás nélkül. Civilek és vállalatok támogatásával vagyunk képesek 12 kutya kiképzésére, amellett, hogy 6-9 hónap általában egy kutya kiképzése. Előtte családoknál nevelődik, és úgy kerülnek hozzánk” - mondta Berta László, a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány kommunikációs munkatársa.

A vakvezető kutyák nem kényszerből dolgoznak, de nem is jutalomért. Kiképzésük azért speciális, mert utcákon, áruházakban és közintézményekben is megbízhatóan kell közlekedniük. (da)

hírTV

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 23. 08:57, kedd | Belföld

NGM: februárban egyszerre nagyobb összeget kapnak a nyugdíjasok

Amit vállaltunk, teljesítjük: 2026-ban is megőrizzük a nyugdíjak vásárlóértékét, februárban érkezik a 13. havi nyugdíj és a 14. havi nyugdíj első heti részlete - közölte hétfői közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)

2025. December 23. 08:57, kedd | Belföld

NGM: idén is előrehozottan, karácsony előtt érkeznek a családtámogatási ellátások

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a családok egyre több pénzből tudjanak gazdálkodni, hogy a karácsony az ünnep meghittségéről és valódi értékeiről szóljon.

2025. December 23. 08:55, kedd | Belföld

Fuvarozók tüntettek a tervezett útdíjemelés ellen Budapesten és környékén

Fuvarozók tüntetettek a tervezett útdíjemelés ellen hétfőn Budapesten és környékén, ez a rendőrség folyamatos tájékoztatása szerint időszakosan több helyen okozott torlódást, lassulást.

2025. December 23. 08:54, kedd | Belföld

Orbán Viktor: Háborúmentes karácsonyunk lesz

Egy háborúmentes karácsonyunk lesz, de a háborús veszély nem múlt el - figyelmeztetett Orbán Viktor miniszterelnök a TV2 Tények című műsorának különkiadásában hétfőn este.