Városlista
2026. január 16, péntek - Gusztáv

Hírek

2018. Augusztus 29. 13:09, szerda | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

A klímaváltozás miatt elfelejtett kórokozók jelenhetnek meg újra

A klímaváltozás miatt elfelejtett kórokozók jelenhetnek meg újra

A jégtáblák olvadásával olyan régi kórokozók kerülnek elő, mint a pestis vagy a lépfene - mondta Rusvai Miklós virológus az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában.

A vírusok és baktériumok a sarki jégtáblák mínusz 40 és 70 fok közötti hidegében korlátlan ideig megőrzik fertőzőképességüket, de ezek a kórokozók komoly problémát nem okozhatnak, mivel az orvostudomány ismeri, és így gyógyítani tudja az általuk okozott betegségeket - tette hozzá.

Elmondta: a jégtáblák magas lépfene tartalma valószínűleg a nagyszámú jégbe fagyott államtetemmel magyarázható. Ez a baktérium jelenleg is előfordul, gyakorta Magyarországon is megjelenik.

A szakértő hangsúlyozta: globális felmelegedés nem a jégtáblák olvadása miatt a legveszélyesebb, hanem olyan új szúnyog- és kullancsfajok elterjedése miatt, amelyek állatok és emberek között közvetítik a fertőzéseket.

Ezekből a vektorfajokból folyamatosan új fajok jelenek meg, amelyek új kórokozókat hordoznak, jellemzően nem pusztulnak el télen, és gyorsan szaporodnak tavasszal - fűzte hozzá a virológus.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 16. 07:08, péntek | Belföld

Takács Péter: a kormány 1160 mentőautót cserélt le az elmúlt években

A kormány 1160 ügyeleti és mentési feladatot ellátó mentőautót cserélt le az elmúlt években

2026. Január 16. 07:07, péntek | Belföld

Vasárnapig enyhül az időjárás, utána ismét hűlni fog a levegő

Enyhül az időjárás, sokfelé azonban ködre, helyenként minimális ónos esőre lehet számítani, vasárnap újra hidegebb lesz - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője csütörtöki közleményében.

2026. Január 15. 07:28, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter minden eddiginél durvább választási beavatkozástól tart Brüsszel részéről

A frissen kiszivárgott iratok is tanúsítják, hogy Brüsszelből minden egyes magyarországi választásba beavatkoznak, most pedig minden eddiginél durvább beavatkozás várható