Városlista
2026. június 17, szerda - Laura

Hírek

2012. Június 05. 07:01, kedd | Életmód
Forrás: MTI

A legionella baktérium komposzt által is fertőzhet

A legionella baktérium komposzt által is fertőzhet

Komposzttal való munkavégzés által is fertőzhet a legionella baktérium - figyelmeztetnek brit szakemberek.

A szigetországban az elmúlt években egy ember halálát és öt másik megbetegedését okozta a legionellózis betegség kórokozója a komposzttal való érintkezés nyomán - adta hírül a BBC hírszolgálata honlapján (bbc.co.uk). A szakértők ezért arra figyelmeztetik a kertészkedőket, hogy a komposzthasználat után - különösen étkezés, vagy dohányzás előtt - mossanak kezet. Martin Donaghy, a skót egészségvédelmi hatóság igazgatója a BBC-nek elmondta, hogy az elmúlt öt évben három biztos esetet, valamint egy-egy lehetséges esetet diagnosztizáltak, amelyek okozója a legionella baktérium volt.
A legionellózis (légionárius betegség) fejfájással, lázzal, hidegrázással és izomfájdalmakkal kezdődik, ezután légzési problémák jelentkeznek, majd tüdőgyulladás lép fel. Az esetek mintegy tíz százaléka halálos. Ez a fertőző betegség, tipikusan civilizációs kór, amely a legionella baktériumfajhoz tartozó és általában a levegőben található kórokozók útján terjed. Az elnevezés 1976-ból származik, amikor egy Philadelphiában tartott légiós veterángyűlés után tömeges tüdőgyulladás tört ki, több mint 30 halálos áldozatot követelve.
A brit szakértők jelenleg is vizsgálják, hogy hibáztathatók-e a komposzt összetételében végrehajtott változtatások a betegség okaként.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 17. 13:00, szerda | Életmód

Erdő Péter fogadta Magyar Pétert

Erdő Péter bíboros, prímás esztergom-budapesti érsek fogadta Magyar Péter miniszterelnököt a budapesti prímási palotában - tudatta a főegyházmegye kedden a Facebook-oldalán.

2026. Június 16. 16:00, kedd | Életmód

Fotókiállítás a Hungaroring 40 évvel ezelőtti megnyitójának emlékére

Jubileumi fotókiállítás látható hétfőtől a budai Millenáris Parkban abból az alkalomból, hogy 40 éve a Drapál János Emlékversennyel ezen a napon nyílt meg a Forma-1-es Magyar Nagydíj helyszíne, a Hungaroring.

2026. Június 16. 09:00, kedd | Életmód

Agrárkamara: működött az Országos Jégkármérséklő Rendszer a piros riasztás alapján

Az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER) folyamatosan dolgozott vasárnap a piros riasztás alapján, a legmagasabb kockázatú területeken összesen 283 generátort indítottak el

2026. Június 15. 07:00, hétfő | Életmód

Megérkezik a nyár első hőhulláma a héten

A héten a túlnyomóan napos, derült időben fokozatosan emelkedik a nappali csúcshőmérséklet és beköszönt az év első hőhulláma: