Városlista
2026. március 20, péntek - Klaudia, Alexandra

Hírek

2013. Augusztus 18. 08:00, vasárnap | Helyi
Forrás: MTI/fotó:Lenger Varga Péter

Esztergomba érkezik a japán külügyminiszter

Esztergomba érkezik a japán külügyminiszter

Esztergomba érkezik a japán külügyminiszter pénteken, Kisida Fumio meglátogatja a Suzuki gyárat, közben a tervek szerint egy szociális-biztonsági egyezményt is aláír a magyar külügyminiszterrel.

Jövő pénteken fogadja Martonyi János külügyminiszter japán kollégáját, Kisida Fumiot Budapesten - mondta Kaleta Gábor, a tárca sajtófőosztályának vezetője az MTI érdeklődésére péntek a minap. A két tárcavezető találkozóján a tervek szerint egy szociális-biztonsági egyezményt is aláírnak, majd közös sajtótájékoztatót tartanak - ismertette a programot Kaleta Gábor, hozzátéve, hogy Kisida Fumio később Magyarországon élő japánokkal találkozik.

Kaleta Gábor arról is beszámolt, hogy a japán külügyminiszter augusztus 24-én látogatást tesz az esztergomi Suzuki-gyárban, majd a visegrádi fellegvárban és a királyi palotában. Hangsúlyozta, a magyar-japán kapcsolatok meghatározó eleme a gazdasági és kereskedelmi együttműködés. Magyarország célja, hogy a jelenlegi gazdasági válság ellenére is megőrizze és lehetőség szerint erősítse vonzerejét a japán gazdasági élet szereplői számára - fogalmazott.

Kaleta Gábor elmondta, hogy a visegrádi csoport (V4, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) együttműködése Japánnal gazdagítja az Európai Unió és a távol-keleti ország stratégiai partnerségét. Magyarország a V4 soros elnökeként szeretné erősíteni ezt az együttműködést Japánnal.

A Kyodo hírügynökség a japán külügyminisztériumra hivatkozva pénteken jelentette, hogy augusztus végén Magyarországra látogat Kisida Fumio, hogy a kétoldalú kapcsolatok továbbfejlesztéséről tárgyaljon. A világ harmadik legnagyobb gazdaságának vezető diplomatája elsősorban a Magyarországon működő japán cégek támogatásáról, valamint japán atomipari technológiák exportjáról, azaz a paksi bővítésben való esetleges részvételről tárgyal Budapesten.

A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szerint 119 japán cég jelenleg mintegy 2,5-3 milliárd eurós működőtőke-befektetéssel van jelen Magyarországon.

Kisida Fuimo jövő csütörtökön kezdődő, hatnapos európai útján Ukrajnába is ellátogat, ahol a csernobili és a fukusimai atomkatasztrófák tapasztalatainak megosztásáról tárgyal. Várhatóan arra is felszólítja majd Kijevet, hogy csökkentse a Japánnal egyre ellenségesebb viszonyba kerülő Kínába irányuló fegyverexportját.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 05. 10:28, csütörtök | Helyi

BÁNTALMAZÁS ÉS MARADANDÓ FOGYATÉKOSSÁG

A rendőrség 45 nap alatt lefolytatta az eljárást azzal a férfival szemben, aki életveszélyes sérüléseket okozott ismerősének.

2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi

Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik

Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.

2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi

Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására

A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést