Hírek
2025. Április 24. 07:34, csütörtök |
Életmód
Forrás: MTI
Kína nemzetközi partnereket toboroz Mars-küldetéséhez
A kínai űrügynökség (CNSA) csütörtökön bejelentette, hogy globális partnereket keres a Tienven-3 nevű, Mars-minták visszahozatalára irányuló küldetéséhez, mellyel közösen előmozdítanák a Mars feltárását és kutatását, bővítve továbbá a vörös bolygóval kapcsolatos emberi ismereteket - jelentette a kínai állami média.
A CNSA közlése szerint a Tienven-3 küldetés, amely Kína bolygókutatási programjának jelentős részét képezi, a tervek szerint 2028 körül indul.
A Sanghajban megrendezett kínai űrnap alkalmából tartott ünnepségen az ügynökség közölte, hogy a Tienven-3 űrszondán 20 kilogramm mennyiségű készletet különítene el a nemzetközi együttműködésekre.
Az űrszonda egy leszálló- és felszállóegységből, egy kiszolgálómodulból, egy orbiterből, azaz keringőegységből, valamint egy visszatérő modulból áll majd, és hat tudományos célú haszonrakománnyal szerelik fel.
Az öt éves tervezett élettartammal rendelkező orbiter egy körülbelül 350 kilométeres magasságú, körkörös Mars körüli pályán fog működni. A kiszolgálómodul nagymértékben elliptikus pályán fog működni, körülbelül két évig végez majd Mars-kutatásokat, tervezett élettartama pedig legalább öt év - közölték.
A CNSA ismertetése szerint az együttműködések keretében a nemzetközi partnereknek haszonrakományokat, az orbiteren legfeljebb 15 kilogrammot, a kiszolgáló modulon pedig legfeljebb öt kilogrammot ajánlanak fel.
A küldetés elsődleges tudományos célja az élet jeleinek keresése lesz. A kutatás további témái között szerepel majd a marsi éghajlat és annak alakulása, a marsi geológia és a bolygó belső folyamatai - tették hozzá.
"A marsi mintavétel és a minták Földre történő visszahozatalának küldetése az Apollo-program óta a legnagyobb technikai kihívást jelentő űrkutatási küldetés. Végrehajtásához a jelenlegi rakéták korlátozott teherbírása miatt két indításra lesz szükség, melyekhez két Hosszú Menetelés-5 hordozórakétát fognak használni" - mondta korábban Liu Csi-csung, a küldetés vezető tervezője.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 25. 10:27, csütörtök | Életmód
Agrometeorológia: nagy szükség lenne a földeken a hóra és a hidegre
A földeken nagy szükség lenne a hóra és a hidegre, de a december őszi, borongós, enyhe időt hozott és még fagy is csak mutatóban volt - írta a HungaroMet Zrt. szerdai agrometeorológiai elemzésében.
2025. December 25. 10:24, csütörtök | Életmód
Influenza - 46 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten tünetekkel
2025. December 24. 10:29, szerda | Életmód
XIV. Leó pápa legalább egynapos tűzszünetet sürgetett az ukrajnai harctéren
Ismételt felhívást intézek az összes jó szándékú emberhez: legalább a Megváltó születése napján tartsanak egy nap békét, a béke napja legyen az egész világon
2025. December 24. 10:20, szerda | Életmód
Így ünnepelnek a Fővárosi Állat- és Növénykert lakói
Az állatoknak is jár az ünneplés.

