Városlista
2024. május 8, szerda - Mihály

Hírek

2014. Március 03. 08:17, hétfő | Helyi
Forrás: MTI/fotó:wikipedia.hu

Koronázási jelvények fotói kiállítás Esztergomban

Koronázási jelvények fotói kiállítás Esztergomban

Koronázási jelvényekről készült fotóit, valamint színtankutatásainak néhány szemléltető képanyagát mutatja be Szelényi Károly fotóművész azon a kiállításon, amely szombaton nyílt az esztergomi Keresztény Múzeumban.

Szelényi Károly az MTI-nek elmondta, hogy a koronázási jelvényekről készült fotóiból álló válogatás mintegy 60 képet vonultat fel az április 27-ig nyitva tartó tárlaton. Emellett néhány fotón és modellen keresztül szemlélteti a színtannal kapcsolatos kutatásait.
A koronázási jelvények: a kard, a jogar és a birodalmi alma különféle részlétei tíz vagy húszszoros nagyításban jelennek meg a felvételeken. Mint elmondta, emiatt nagyon jól kivehetőek a műtárgyak több száz év alatt keletkezett sérülései.
Felidézte, hogy a koronázási ékszerek 1978 januárjában kerültek vissza Magyarországra. Ekkor kapott megbízást arra, hogy a jelvényegyüttesről és a koronázási palástról mindenre kiterjedő, részletes fotósorozatot készítsen.

A koronázási palást unikumnak számít, mivel a 11. századból mindössze öt hasonló darab maradt fent Európában” - hangsúlyozta a fotóművész, hozzátéve, hogy az eredetileg harang alakú miseruhát 1031-ben ajándékozta I. István király és Gizella királyné az épülő székesfehérvári Nagyboldogasszony-székesegyháznak.

Hozzátette: a Magyar Tudományos Akadémia jóvoltából a millennium évében mutatták be a felvételeket, amelyen az összes zománckép, díszítő elem és technológiai részlet látható.

Szelényi Károly elmondta: mintegy másfél évtizeddel ezelőtt kezdett hozzá a színtan történetének és jelentős kutatóinak tanulmányozásához. 2012-ben jelent meg A fény tettei és szenvedései - Goethe színtana a mindennapokban című kötete, amelyben a színtan története és az alapfogalmak ismertetése mellett bemutatja többek között a fizikai jelenségek színtani vonatkozásait, valamint a térhatás alapfogalmait. A német író és költő a legfontosabb munkái közé sorolta színtanát, amellyel mintegy negyven évig foglalkozott. Szelényi Goethe leírása alapján készítette el a hat alapszínt felvonultató vizes prizmát, amelyen a fehér és a fekete szín találkozásánál megjelenik a sárga, a bíbor, a cián, a kék, a zöld és a vörös szín.

A tárlaton látható vizes prizmák mellett olyan különböző modelleket is kiállít, amelyeken keresztül a gyakorlatban, interaktív módon szemlélteti színtannal kapcsolatos kutatásait.

Szelényi Károly 1965-től a Corvin Kiadónál műtárgyakat fényképezett, 1973-tól az Iparművészeti Főiskola tanársegédje volt, majd 1986-tól a Kossuth Nyomda művészeti tanácsadójaként dolgozott, 1990-től a Magyar Képek Kiadói Kft. fotóarchívumának vezetője. Felvételei Magyarországon kívül az Egyesült Államokban, Németországban, Indiában, Olaszországban, Izraelben, Ausztriában, Romániában és Franciaországban szerepeltek kiállításon.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 18:36, csütörtök | Helyi

Elindult a "piskóta" körforgalom építése Esztergomban

Április 30-án indult a Dobogókői út – Petőfi Sándor út – Terézia utca – Kálvária út kereszteződésénél a körforgalom építése.

2024. Május 02. 18:34, csütörtök | Helyi

Salomon Ultra-Trail Hungary terepfutóverseny

2024. május 18-19-én kerül megrendezésre a Salomon Ultra-Trail Hungary terepfutóverseny.

2024. Április 23. 16:40, kedd | Helyi

Idén is lesz MCC Feszt Esztergomban!

Az MCC Feszt idén is hangot ad a tehetségnek augusztus 1. és 3. között, Esztergomban

2024. Március 22. 08:20, péntek | Helyi

NEM JUTOTT MESSZIRE A LOPOTT ÜZEMANYAGGAL

Egy 47 éves férfi az M1-es autópályán próbált a rendőrök elől meglépni.