Városlista
2025. november 4, kedd - Károly

Hírek

2020. November 26. 12:38, csütörtök | Helyi
Forrás: infoesztergom.hu

Különleges leletek kerültek a Duna Múzeumba - FOTÓK

Különleges leletek kerültek a Duna Múzeumba - FOTÓK

Hídbárcák a Mária Valéria hídról – ezek a Duna Múzeum legújabb szerzeményei.

Az Esztergomot Párkánnyal összekötő hídon 1895-től egészen 1918-ig csak díjfizetés ellenében lehetett átkelni. A vámot megfizetők igazolásként kapták a bárcát, amelyet aztán a hídőrnek le kellett adniuk, aki egy nagy drótkarikán gyűjtötte az apró fémlemezeket. Ez magyarázza a bárcákon lévő lyukakat – írta közösségi oldalán a Duna Múzeum.

Kifejtve, hogy a hídon gyalogosoknak ingyenes volt az átkelés, de a különböző járművekkel érkezők más-más díjat fizettek. 1902-ben például a következő tarifák vonatkoztak a járművekre: „bycikli és tandem után tekintet nélkül arra, hogy hányan ülnek rajta, egyenkint 4 fillér; személyszállító automobil után 10 fillér; teherszállító automobil után üresen 20 fillér és terhelt automobil után 40 fillér hídvám fizetendő. Terhelt automobil az, amely 2 métermázsán felül szállít valamit.”

Esztergomi hídbárcából viszonylag kevés maradt fenn, egyes vélemények szerint azért, mert legtöbbjüket egy-egy szöget belefűzve palaszegként használták fel – olvasható a bejegyzésben.

Korábbi cikkek:

Döntött a kormány a szigorításokról

Saját gyártásban készíti kerekeit a Neuzer kerékpárgyár Esztergomban

Megint baleset történt a Kesztölci és a Suzuki út kereszteződésében

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 04. 07:47, kedd | Helyi

Bajnokok Ligája - A 4. fordulója programja: Liverpool-Real és PSG-Bayern

A Szoboszlai Dominiket és Kerkez Milost foglalkoztató Liverpool a Real Madridot fogadja kedden a labdarúgó Bajnokok Ligája alapszakaszának negyedik fordulójában.

2025. November 04. 07:45, kedd | Helyi

Meteorológia: átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október

Átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.

2025. November 04. 07:36, kedd | Helyi

Navracsics Tibor: Magyarország az uniós forrásokat leghatékonyabban felhasználó tagállamok közé tartozik

Magyarország az uniós forrásokat leghatékonyabban felhasználó tagállamok közé tartozik.