Hírek
2017. Április 07. 05:30, péntek | Helyi
Megtört a jég: magyar településtáblák a vasútállomásokon Szlovákiában
Kihelyezték az első magyar nyelvű vasúti táblát Szlovákiában. A nagyvárosok helyett az egyik legkisebb község vasútállomására került fel az első magyar nyelvű névtábla.
Az M1délelőtti műsorában elhangzott: az első táblát a Tőketerebesi járásban fekvő Újhely (Slovenské Nové Mesto) vasútállomásán helyezték ki, a táblát az állomás épületének mind a négy oldalára kihelyezték. Azok mérete, színe és betűtípusa teljesen megegyezik a szlovák felirattal.
A helyi magyar közösség örömmel vette Érsek Árpád közlekedési miniszter rendeletét, miszerint 55 vasúti állomáson kell kihelyezni a kétnyelvű állomásnévtáblákat: 54 állomáson magyarul, egy állomáson ruszinul kerülnek ki a feliratok.
Azt gondolom, hogy ez járt. Ennek olyan természetesnek kellett volna lenni, mint ahogy a nyugati modellek sokasága bizonyítja. Ehhez nem 27 év harc után kellene hozzájutni. Hála Istennek vannak ilyen táblák, és legyen minél több. Munka van még elég. Ez csak a kezdet remélhetőleg – nyilatkozta Furik Csaba, a Magyar Közösség Pártjának megyei képviselője.
A jelenlegi törvényi keretek kizárólag azokon a vasútállomásokon engedélyezik a kisebbségi nyelvű megjelölést, ahol a személyvonatok rendszeresen megállnak, és lehetséges az utasok le- és felszállása. A megállók esetében a kétnyelvű táblák kihelyezésére a törvény szerint nincs lehetőség.
Azokon az állomásokon helyeznek ki kétnyelvű táblákat, ahol a kisebbség aránya a meghaladja a 20 százalékot – tette hozzá Martina Pavliková, a szlovák vasúttársaság szóvivője.
Az M1 teljes riportja itt érhető el.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 10. 10:00, vasárnap | Helyi
A cseh kormányfő bízik abban, hogy a magyar miniszterelnökkel együttműködve sikerül megújítani a V4-eket
A cseh kormányfő örömmel várja az együttműködést Magyar Péter új magyar miniszterelnökkel és bízik abban, hogy együtt sikerül felújítani a visegrádi együttműködést.
2026. Május 01. 09:21, péntek | Helyi
Férfi kézilabda BL - Egygólos előnyben a Veszprém a negyeddöntőben
A Veszprém házigazdaként 35-34-re legyőzte a német Füchse Berlint csütörtökön, a férfi kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első mérkőzésén.
2026. Április 22. 07:26, szerda | Helyi
Magyar Péter: az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz
Az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz - írta a Tisza Párt elnöke kedden Facebook-oldalán azután, hogy egyeztetést folytatott 15 különböző fenntartású gimnázium igazgatójával.
2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi
Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt
Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.
