Hírek
2014. Július 02. 09:54, szerda |
Belföld
Forrás: Tomanovics Katalin/fotó: mestersegekunnepe.hu
Mesterségek Ünnepe – öt nap hagyományőrzés a Budai Várban
A Mesterségek Ünnepe idén 28. alkalommal zajlik le a Budai Várban, öt napon át augusztus 16 és 20 között. Közel 800 mesterember munkájába nyerünk betekintést, ezek közül idén a fémművesekre esik a legnagyobb figyelem.
A Mesterségek Ünnepének célja, hogy bemutassa a mai ember számára kevésbé ismert kézműves hagyományokat. Idén a fémművesség kap kiemelt figyelmet, nem véletlenül, hiszen az egyike a legősibb emberi mesterségeknek. Ennek kapcsán a mesterek bemutatják az ötvös, kovács, bádogos, harangöntő, tűzzománcos, rézműves, késes, fegyverkovács szakmákat.
A mesterségeket, mint minden évben, alkalmunk lesz kipróbálni közel 50 műhely támogatásával. Lesz vasnyújtás, éremütés, a borbélyműhelyben pedig borotvakészítő mesterek pengéivel is dolgozhatnak az érdeklődők.
A díszvendég idén Törökország lesz. Ellátogatnak hozzánk népművészei, akiktől betekintést nyerünk az ősi török technikákba, valamint különleges eljárásokat mutatnak be nekünk. A textíliáikkal, szőnyegeikkel és ékszereikkel egészen biztos elvarázsolják majd a magyar közönséget.
Mint minden évben, a rendezvényen idén is fontos szerepet kap a néptánc és a népzene. A fesztivál vendégei lesznek az ország különböző tájegységeiről érkező, legkiválóbb hagyományőrző együttesek. A fesztiválon a Vendégségben Budapesten- Külhoni magyar fiatalok találkozójának résztvevői is bemutatják műsorukat. Emellett ellátogatnak hozzánk a Summerfest Nemzetközi Fólklórfesztivál fellépői, valamint a Szolnoki Világzenei Fesztivál külföldi zenekara is.

Természetesen a Mesterségek Ünnepén nem maradhatnak el a hagyományőrző gasztronómia finomságok sem, mint például a kürtöskalács, a dödölle és a töki pompos. A húsimádókat pedig ezúttal is várják az ínycsiklandó csülkök, a saslik, a kolbász, illetve a sok ízletes savanyúság. Emellett lehetőségünk lesz arra, hogy a vásárban gazdagon válogassunk az ínycsiklandó sajtok, mézek, lekvárok és egyéb nyalánkságok közül.
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége által megrendezett Mesterségek Ünnepe további meglepetéseket is tartogat az érdeklődők számára. A hagyományokhoz híven fotókiállítás, szakmai előadások és filmvetítések is színesítik majd a programot.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 08. 18:00, vasárnap | Belföld
Soltész Miklós: a magyarországi szlovákok számíthatnak a magyar kormányra
A magyarországi szlovákok számíthatnak a magyar kormányra; az együttműködés minden területen jelen van - mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Békéscsabán.
2026. Február 08. 11:00, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 6. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. Február 08. 08:30, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: arról, hogy megyünk-e háborúba vagy kimaradunk, a 2026-ban megválasztott kormány fog dönteni
Arról, hogy megyünk-e háborúba vagy kimaradunk, a 2026-ban megválasztott kormány fog dönteni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Digitális Polgári Körök szombati háborúellenes gyűlésén Szombathelyen.
2026. Február 08. 07:00, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: véget vetünk az elszalasztott lehetőségek időszakának
Április 12-én egyszer és mindenkorra véget vetünk az elszalasztott lehetőségek korszakának, az Orbán-Gyurcsány-korszaknak, a hanyatlásnak, az önkénynek és a közjavak szétlopásának
