Hírek
2011. Szeptember 29. 14:41, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress
'Okos ablak' segítheti az energiamegtakarítást
Dél-koreai tudósok fejlesztették ki azt az új 'okos ablakot', amely képes nyári módból téli módba váltani, elősegítve ezzel az energiamegtakarítást.
Melegben ugyanis besötétedik, így kizárja a napsugarakat, hidegben viszont átlátszóvá válik, és megpróbálja összegyűjteni a Napból érkező hőt.
Hasonló ablakokat már korábban is létrehoztak a szakemberek, az új találmány azonban annyiban különbözik ezektől, hogy képes az azonnali váltásra a két üzemmód között, míg a régieknek hosszú időre volt szükségük a téli és nyári mód közötti átváltásra - írja az ACS Nano.
A technológia lényege, hogy az ablakban található két üveglap között nemcsak levegő, hanem töltéssel rendelkező részecskék, vagyis ionok is találhatóak. Ezeket a részecskéket elektromos árammal kell stimulálni, amennyiben üzemmódot akarunk váltani - így sötétednek be vagy világosodnak ki igény szerint, másodpercek alatt.
Az ablakok további előnye, hogy nem tartalmaznak az egészségre káros anyagokat - szemben a többi ugyanilyen nyílászáróval, amelyek veszélyesek lehetnek az egészségre. Ráadásul ezek kémiailag instabilak is, és bonyolult működési elvük miatt előállításuk és működtetésük is drágább.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 07. 10:00, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország nem kér a zsarolásból, nem kér a fenyegetőzésből
A fenyegetőzés és a zsarolás leállítására, a választási beavatkozások beszüntetésére szólította fel Ukrajnát Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken az ország budapesti nagykövetsége előtt.
2026. Március 07. 10:00, szombat | Belföld
Nébih: Bács-Kiskun vármegyében ismét igazolták a madárinfluenzát
2026. Március 06. 12:00, péntek | Belföld
Választás 2026 - Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki a jelöltek szavazólapi sorrendjét
Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki az egyéni választókerületi bizottságokban, hogy a képviselőjelöltek milyen sorrendben kövessék egymást az országgyűlési választás szavazólapjain.
2026. Március 06. 07:06, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij halálosan megfenyegette Orbán Viktort
Minden határon túlmegy, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gyakorlatilag halálosan megfenyegette Orbán Viktor kormányfőt, Magyarországot azonban nem lehet zsarolni, akárhogyan is fenyegetőznek
