Hírek
2018. December 17. 11:55, hétfő |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Poszméhekre tervezett hordozható érzékelőt fejlesztettek ki kutatók

Speciális hordozható érzékelőrendszert fejlesztettek ki poszméhek számára a Washingtoni Egyetem kutatói, hogy a rovarok révén nyerjenek adatokat bizonyos területek növényvilágának egészségi állapotáról.
Az apró eszköz egyebek között a hőmérsékletre és páratartalomra vonatkozó adatok begyűjtésére alkalmas.
Az egyetem honlapja szerint a gazdálkodók már eddig is tudtak ilyen típusú adatokat gyűjteni drónok révén, ám ezeknek az eszközöknek rengeteg energiára van szükségük a repüléshez, vagyis nem tudnak nagy távolságokat megtenni újratöltés nélkül.
A drónok mindössze 10-20 percet képesek a levegőben maradni. Ezzel szemben a poszméhekre tervezett hordozható érzékelő nagyjából hét órán át működik. A kutatók vezeték nélkül tudják feltölteni az eszköz akkumulátorait, az adatokat pedig egy méhkasban gyűjtik be, ahová a rovarok minden este visszatérnek.
Shyam Gollakota, a Washingtoni Egyetem docense szerint a gazdaságok számára nagy hasznot jelenthet a poszméhek "bevetése", mivel ezek a rovarok olyan dolgokat is érzékelhetnek, amelyeket a drónokhoz hasonló elektronikus eszközök nem tudnak.
"Egy drónt csak véletlenszerűen reptet az ember, míg egy méhet kifejezetten vonzanak bizonyos dolgok, például azok a növények, amelyeket előnyben részesít beporzáskor" - magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy ez a módszer nem csupán a környezetről szolgál értékes információkkal, hanem maguknak a poszméheknek a viselkedéséről is.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 26. 07:25, péntek | Külföld
Október elsején életbe lépnek a szerb állami olajtársaság elleni amerikai szankciók
Október elsején életbe lépnek a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) elleni amerikai szankciók, Szerbia nem kapott további haladékot - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök csütörtökön New Yorkban.
2025. Szeptember 26. 07:18, péntek | Külföld
Öt év börtönre ítélte a bíróság Nicolas Sarkozy volt francia elnököt
2025. Szeptember 24. 06:59, szerda | Külföld
NATO-főtitkár: erőteljes lesz a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire
A NATO elítéli az észt légtér orosz megsértését, a katonai szövetség válasza Oroszország meggondolatlan cselekedeteire erőteljes lesz - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben kedden.
2025. Szeptember 24. 06:58, szerda | Külföld
Andrej Babis: a V4-eknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében
A visegrádi négyeknek aktívabbnak kellene lenniük a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus rendezésének kérdésében