Hírek
2021. Augusztus 31. 07:00, kedd |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Szeptembertől drágulnak a változó kamatozású lakáshitelek

A jegybanki alapkamat emelkedése miatt a három havi BUBOR-hoz kötött, változó kamatozású lakáshitelek kamata szeptembertől 0,7 százalékponttal emelkedik - közölte a Bankmonitor.hu.
A szakportál közleménye szerint a BUBOR az a kamat, amelyen a kereskedelmi bankok hitelt nyújtanak egymásnak rövid futamidőre, vagyis gyakorlatilag a változó kamatú hitelek "beszerzési ára". Azért emelkedik a változó kamatozású lakáshitelek kamata szeptembertől 0,7 százalékponttal, mert augusztus végén az akkor érvényes három havi BUBOR 1,61 százalék, míg a három hónappal ezelőtti, május végi érték 0,91 százalék volt.
A Bankmonitor számításai szerint a 0,7 százalékpontos kamatemelés egy 10 millió forint összegű, 10 év hátralévő futamidejű kölcsönnél nagyságrendileg 3300 forintos törlesztőrészlet-emelkedést eredményezne.
Arra is rámutattak, hogy a hitelmoratórium miatt sok adós nem érzékeli a kamatemelést, hiszen 2020. március 18-a óta nem kell fizetni egyes adósoknak a hitelük után semmit. Ezen adósoknak a kamatokat nem engedik el a szüneteltetés alatt, és törlesztőrészletük is megemelkedhet a moratóriumot követően az esetleges kamatemelkedések miatt. Mivel a moratórium kezdete óta 1 százalékponttal emelkedett a 3 havi BUBOR értéke, vagyis az érintett kölcsönök kamata is, így októbertől az érintett adósok a kamatemelkedés miatt a törlesztőrészletek növekedésével fognak szembesülni, ugyanis a jelen állás szerint szeptember 30-ig tart a moratórium.
Mindezek alapján úgy vélik, hogy egy 10 millió forint összegű, 10 éves futamidejű kölcsön adósa 4700 forint törlesztőrészlet-emelkedéssel fog szembesülni a futam idejének megnövekedése mellett.
Közölték, az új hiteleken belül a változó kamatozású kölcsönök aránya elenyésző, ugyanakkor a már meglévő lakáshitelek csaknem fele még mindig éven belüli kamatperiódusú. Ezekben a konstrukciókon is igen jelentős a három havi kamatperiódusú konstrukciók aránya, ami azzal magyarázható, hogy a devizahitelek forintra váltásakor a kamatperiódust 3 hónapban határozták meg.
Ezek érdekelhetnek még
2023. Január 31. 13:47, kedd | Belföld
Duna House: az idei év a felújításokról szólhat
A megugró energiaköltségek miatt az idei év a felújítások éve lehet az ingatlanpiacon, de a dráguló kivitelezési és anyagköltségek finanszírozására sok esetben elengedhetetlen lesz a pénzügyi segítség.
2023. Január 31. 13:43, kedd | Belföld
Béremelést követelnek a közszolgálati dolgozók szakszervezetei
Tizenharmadik havi juttatást és további bérfejlesztést követelnek a közszolgálatban dolgozó szakszervezetek.
2023. Január 31. 11:38, kedd | Belföld
Édesapja élesztette újra az újszülött csecsemőt
Egy három napos csecsemő életéért küzdöttek Székesfehérváron.
2023. Január 31. 09:07, kedd | Belföld
KSH: az ipari termelői árak 2022-ben átlagosan 33,7 százalékkal emelkedtek
Az ipari termelői árak 2022 decemberében az egy évvel korábbihoz képest 34,9 százalékkal nőttek, az előző hónaphoz viszonyítva 0,1 százalékkal mérséklődtek, 2022-ben átlagosan pedig 33,7 százalékkal emelkedtek.