Hírek
2018. Szeptember 26. 18:03, szerda |
Helyi
Forrás: infoesztergom.hu/forrás: facebook.com/RomanekEtelka
Újabb döntés hajléktalan-ügyben, főállású alpolgármestert választott a testület
Rendkívüli testületi-ülés tartott szeptember 26-án Esztergom képviselő-testülete, mely két pontot tárgyalt.
Az eddig társadalmi megbízatású státusban dolgozó Bánhidy László alpolgármester október 1-től főállású alpolgármesterként látja el feladatait, a város egész területén tilos lesz az életvitelszerű tartózkodás a közterületen október 15-től – erről döntött a képviselő-testület szeptember 26-i rendkívüli ülésén, amelyen Meszes Balázs, Sasvári Viktor és Stámusz Andrea képviselők nem tudtak részt venni.
Magyarország helyi önkormányzatairól törvény szerint a képviselő-testület a polgármester javaslatára, titkos szavazással, minősített többséggel a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére egy alpolgármestert választ, illetve több alpolgármestert választhat.
Bánhidy László eddig társadalmi megbízatású alpolgármesterként látta el feladatait. A képviselő-testület elé került előterjesztés szerint október 1-től Bánhidy László főállású alpolgármesterként folytatja munkáját. Havi illetményét a polgármesteri javaslatot elfogadva a jogszabályban meghatározott maximumban, havi 628.200 forintban állapították meg, amit havi 94.230 forint költségtérítés egészít ki.

Október 16-tól a városban tilos lesz az életvitelszerű tartózkodás a közterületeken
Az önkormányzatok 2018. október 15-ig hatályon kívül helyezik azokat az önkormányzati rendeleteiket, amelyek a közterületek azon részének kijelölésére vonatkoznak, ahol a közrend, a közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelme érdekében az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodást jogellenessé minősítik.”
A fenti rendelkezések okán 2018. október 16-tól megszűnik a helyi önkormányzatok azon rendeletalkotási felhatalmazása, hogy a közrend, a közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelme érdekében, a közterület meghatározott részére vonatkozóan helyi rendeletben jogellenessé minősíthették az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodást.
Emiatt legkésőbb 2018. október 15-ig szükséges a közterületek használatáról szóló 25/2014. (XII.3.) önkormányzati rendelet egyes rendelkezéseinek a hatályon kívül helyezése.
A változtatásra Magyarország Alaptörvényének hetedik módosítása miatt van szükség, amely az ország egész területére érvényesen kimondja, hogy tilos az életvitelszerű közterületen tartózkodás. A hajléktalan kérdés Esztergomban is komoly problémákat okozott, október 16-tól az eljárási rend is változik, amelynek következtében megoldódhat a helyben is jelentős lakossági felháborodást kiváltó hajléktalan-helyzet. A módosítást a szeptember 20-ig ülésen nem tudta elfogadni a képviselő-testület, a napirend tárgyalásakor jelen lévő 8 képviselő egyhangú döntése lett volna szükséges, de Nyíri Attila és Vigh László képviselők a megismételt szavazás során sem támogatták az előterjesztés elfogadását. A szeptember 26-i ülésen újra tárgyalták a rendelet-módosítást a képviselők, amelyet ezúttal már minősített többséggel elfogadott a képviselő-testület.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 09. 10:26, kedd | Helyi
Csajok Miniben…, de nem úgy!
Beszélgetés Buza Zsuzsa rallyversenyzővel az 59. Mecsek Rally előtt.
2026. Május 28. 08:00, csütörtök | Helyi
Vitézy Dávid: újra elérhető az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer
Újra elérhető szerdától az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer (EMIG) - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. Május 24. 12:00, vasárnap | Helyi
Labdarúgó NB I - Robbie Keane távozik a Ferencvárostól
Távozik posztjáról Robbie Keane, a labdarúgó Fizz Ligában ezüstérmes Ferencváros vezetőedzője - adta hírül szombat délután a zöld-fehér klub a honlapján megjelent közleményben.
2026. Május 22. 11:00, péntek | Helyi
Varga Mihály: eredményesen működött az MNB az utóbbi több mint egy évben
Eredményesen működött az utóbbi több mint egy évben az alapfeladatai ellátására összpontosító Magyar Nemzeti Bank (MNB) - mondta Varga Mihály jegybankelnök a Kell még mondanom valamit, Ildikó? podcast csütörtöki adásában.
